Unikátní operace … sám na sobě !

V roce 1959 Leonid Rogozov ukončil studia a byl okamžitě přijat do klinické praxe v chirurgii. V září 1960 Leonid odjel do Antarktidy jako lékař s 6. sovětskou antarktickou expedicí na stanici Novolazarevskaja. Během této expedice došlo k události, která proslavila 27 letého chirurga po celém světě 

Ve čtvrtém měsíci zimy, 29. dubna 1961, Leonid pocítil znepokojivé příznaky: únava, nevolnost, horečka a bolest v pravé kyčelní oblasti. Další den se teploty ještě zvýšily.

unikatni-operace1

Jako jediný lékař v expedici, která se skládala z 13 mužů, si sám Leonid určil diagnózu – akutní zánět slepého střeva.

Na žádné z okolních stanic v Antarktidě nebylo letadlo, a špatné počasí neumožnilo poslat letadlo do Novolazarevskaja, která je 80 km od pobřeží.

Aby bylo možné zachránit život nemocného polárníka, byla nutná operace. A jediný způsob, jak tuto situaci zvládnout, bylo udělat operaci sám na sobě…

Operaci provedli v noci 30.dubna 1961. Chirurgovi pomáhali strojní inženýr a meteorologem, kteří podávali nástroje a směrovali malé kulaté zrcátko do břišní dutiny.

unikatni-operace2

V poloze na zádech, s polonáklonem na levou stranu, doktor provedl pouze lokální anestetikum Novocainem, a pak skalpelem udělal 12 cm řez v pravé kyčelní oblasti.

Za pomoci pohledů do zrcátka, nebo dotykem, vyndal zanícené slepé střevo a zavedl antibiotika do dutiny břišní. Po 30-40 minutách od zahájení operace pocítil hroznou slabost, závrať, proto musel dělat krátké přestávky na odpočinek.

Nicméně, do půlnoci operace, která trvala 1 hodinu a 45 minut, byla u konce. Po pěti dnech se teplota vrátila k normálu, za dva dny byly vytaženy stehy.

V roce 1963 Vladimir Vysockij věnoval této události píseň.

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 025

error: Kopírování zakázáno!