Jak je to s mariánským zjevením (2), Lurdy, Francie, 1858

Jde o setkání lidí s bytostí, jež je vysvětlována nebo se přímo představí jako Panna Maria. Nejznámější m.z. jsou např. v Quadalupe (1531), Lurdech (1858), Fatimě (1917), Medžugorji (1983), Turzovce (1958) aj.

Lurdy, Francie, 1858

Ve čtvrtek 11. února 1858 zažila čtrnáctiletá Maria Bernadeta Soubirousová první zjevení. Když šla ještě se dvěma dětmi kolem jeskyně Massabielle, odkud vytékal pramen řeky Gavy, chystaly se tento pramen přebrodit. Když se zouvala, uslyšela jakýsi šumot a spatřila „krásnou paní“ oblečenou do bílých šatů s modrým závojem a žlutými růžemi na střevících, držící žlutý růženec. Ostatní děti neviděly nic. Bernadetta se sem vrátila ještě v neděli 14. února a zjevení se opakovalo.

S „krásnou paní“ se setkala celkem jedenáctkrát (někdy se uvádí sedmnáctkrát). Poslední setkání se uskutečnilo 16. července 1858. „Paní“ žádala, aby vyzvala faráře ke zbudování kaple na tomto místě. Dostala také příkaz, aby se napila z vytékajícího pramene, ten při devátém zjevení 25. února 1858 holýma rukama vyčistila a prohloubila. Pramen po devátém zjevení pak uzdravil umírající dítě. Když se o to dozvěděla císařovna, choť Napoleona III., rozhodla se tam pokusit se o uzdravení svého syna a ten se také uzdravil.

mz lur1

Bernadeta byla vyslýchána církevními komisemi i psychiatry. Církev v obavě, aby ji dívka, která komunikovala s Pannou Marií nezkompromitovala, ji donutila, aby vstoupila do kláštera. To se stalo v roce 1866, když jí bylo 22 let. Tam jí ctihodné sestry připravily tvrdý režim, aby „nezpychla“. Zažívala občasné extáze, ale strázně z kláštera ji postupně vyčerpávaly, zdraví se zhoršovalo, až jako pětatřicetiletá v roce 1879 zemřela na chrlení krve.

Pokračování


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 041

error: Kopírování zakázáno!