Jak je to s mariánským zjevením (5), Fatima, Portugalsko, 1917

Jde o setkání lidí s bytostí, jež je vysvětlována nebo se přímo představí jako Panna Maria. Nejznámější jsou např. v Quadelupe (1531), Lurdech (1858), Fatimě (1917), Medžugorji (1983), Turzovce (1958) aj.  

 Fatima, Portugalsko, 1917

V neděli 13. května 1917 pásly děti Jacinta (6), Francisco (8) a Lucia (9) stádo ovcí na planině Cova da Iria. Po obědě je vyděsil oslnivý záblesk, myslely si, že začíná bouřka, a tak běžely domů. U dubu je však překvapil další záblesk, a uprostřed záře dívky spatřily vznášející se postavu krásné ženy, která zářila jasněji než slunce. Francisco však nic neviděl, až když se na radu dívek, kterou dostaly od zjevení, začal modlit růženec, zjevení spatřil také. Zjevení pak odplulo a zmizelo ve slunci. Lucia tedy zjevení viděla, slyšela a komunikovala s ním, Jacinta viděla a slyšela, Francesco pouze viděl.

mz fatima2

Další zjevení se uskutečnilo u dubu po měsíci, 13. června 1917, přičemž děti doprovázel dav zvědavců. Ti viděli jen jasný záblesk, zjevení však kromě dětí nikdo jiný neviděl.

Až do října 1917, vždy 13. dne v měsíci, se zjevení opakovalo. V červenci počet zvědavců dosáhl několika tisíc. 13. srpna byly děti uzavřeny doma, na místo se však vydali vesničané. Viděli však jen zablesknutí. K zjevení došlo proto po obvyklém zablýsknutí 17. srpna a trvalo asi jen 10 minut. Při pátém zjevení 13. září se na místě sešlo na 30.000 lidí. Na obloze se objevila zářivá koule, slunce ztratilo svůj lesk. Šlo o protáhlé, k zemi rozšířené těleso, které sestoupilo nad doubek, po 10 minutách  se vzneslo a zmizelo. Děti i strom byl zahalen jakýmsi bílým obláčkem. K zemi začaly padat jakési bílé květy, které se však ještě nad zemí rozplynuly.

mz fatima1

13. října se na místě sešlo až 100.000 lidí. V poledne děti opět zahalil obláček, který se pak vznesl do výšky 5 – 7 metrů. Slunce začalo jakoby rotovat a pohybovat se na nebi, vrhalo různobarevná světla, což trvalo asi 10 minut. Vše bylo filmováno, úkaz byl viděn ve vzdálenosti do 40 km.

Úkaz je vysvětlován jako svit Slunce přes oblak drobných prachových částic, které vyvrhla sopka v Kostarice, která vybuchla několik dní před zjevením a dostala se až nad Portugalsko. Není však vysvětleno, jak je možné, že úkaz mohly děti přesně na den a hodinu předpovědět.

Děti obdržely poselství. Jacinta, byla několikrát operována, s Francescem oba zemřeli do dvou let na španělskou chřipku, i když symptomy jejich onemocnění této chorobě neodpovídaly. Lucia poselství sdělila církevním hodnostářům. Utajená část poselství měla být zveřejněna v roce 1960, ale stalo se tak až v roce 2000.

Pokračování


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 039

error: Kopírování zakázáno!