Jak je to s Mariánským zjevením (12) Olchovka, 2002

Jde o setkání lidí s bytostí, jež je vysvětlována nebo se přímo představí jako Panna Maria.

Nejznámější jsou např. v Quadelupe (1531), Lurdech (1858), Fatimě (1917), Medžugorji (1983), Turzovce (1958) aj.

Ukrajinská vesnice Olchovka v Iršavském okrese Zakarpatské oblasti se v podstatě neliší od řady ostatních.

Rozkládá se na svazích nevelkých vrchů vulkanického původu. Obyvatelé chovají dobytek, pěstují kukuřici, ovoce, zeleninu.

Ovšem to, co se událo 28. srpna 2002 (na svátek Přesvaté Bohorodičky) sem obrátilo pozornost mnoha lidí.

Dvě místní děvčata sdělila rodičům, že na úpatí vrchu, na okraji lesa, kde vyvěrá pramének vody, uviděli Panenku Marii. Informace se rozlétla po kraji. Samozřejmě na počátku byla nedůvěra, ale brzy na místo začaly proudit davy věřících, a nikoli jen místních. Už 3.září 2002 sem přijeli Slováci, Češi a návštěvníci z dalších evropských zemí. O novém „mariánském zjevení“ píší místní, ale brzy již republikové noviny a časopisy.

Proč si Panna Maria vybrala právě tento zapomenutý kousek země a právě tato dvě děvčata, nevíme. Případ se však neliší od jiných, podobných – zjevení v Lurdech malé Bernadetě, ve Fatimě roku 1917 několika malým pasáčkům, skupině dětí v Medžugorii…

Na všechny otázky, proč se Panna Maria objevila, děvčata odpověděla, že žádala o pomoc, upozorňovala na všeobecnou hříšnost a kázala, aby se lidé modlili. Obě děvčata sdělila, že jim Panna Maria nakázala postavit na místě dřevěný kostel. Se svým příběhem navštívily i papeže.

Ovšem i tak závažná duchovní událost a poselství, jakým mariánské zjevení je, se nevyhnulo komerčním aktivitám. Sami rodiče děvčat vzali vše rychle do rukou a neztráceli čas. Kus lesa se studánkou okamžitě odkoupili a z darů věřících vybudovali nikoli dřevěný, ale pořádný kamenný kostel – investice se zajisté vyplatí. Také studánka dostala náležitou image, a vedle kostelíka je nezbytný stánek s nejrůzněji vyvedenými „křesťanskými“ suvenýry, kazetami, knihami … Směrem do stráně lemují cestičky malé dřevěné zpovědnice.

Při návštěvě Zakarpatské Ukrajiny jsme s kolegou, ufologem Jaroslavem Sočkou, místo také navštívili, neboť se od jeho bydliště nacházelo jen pár kilometrů odsud. Jaroslav samozřejmě obě děvčata velmi dobře znal a o místě nám podrobně vypravoval.

Třeba to, že místo, kde k zázračnému zjevení došlo, navštívil pár dní poté a cítil zvláštní zápach, který nemohl k ničemu známému přirovnat. Také voda již zde není tak chutná, jako kdysi.

Samozřejmě přišly na přetřes i jiné, než religiózní otázky zjevení v Olchovce. Na jedné straně byla vyslovena hypotéza, že uvedený den došlo na místě k nějakému posunu v geologickém zlomu (je tu studánka), což vedlo k výronu plynů, v důsledku čehož obě děvčata prožila své vidiny.

Na druhé straně jsme se na datum zjevení podívali očima astrologie. K události došlo, jak nám Jaroslav řekl, přes den – a právě v 11 hodin dopoledne tu máme velmi zajímavou konstelaci. Zda tato událost je nějak astrologicky svázána s některou s děvčat musíme ještě zjistit poté, co nám Jaro zjistí data narození obou děvčat.

Ve spolupráci s UFODOC – Ukrajina

***
Líbil se vám článek a celý web?

Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 151 

error: Kopírování zakázáno!