Britský výrobce falešných bombových detektorů půjde do vězení

Britský milionář James McCormick by mohl skončit ve vězení. Soud v Old Bailey v Londýně ho uznal vinným z podvodu při prodeji falešných detektorů na odhalování bomb v ceně mezi 11.000 a 40.000 eur. (1)

Zařízení, založené na zásadách proutkaření bylo prodáno v posledních letech policií a armádami zemí jako je Irák, Saúdská Arábie, Belgie a Mexiko. Irák například koupil od roku 2008 1000 kusů ADE 651 (obr.) pro policejní jednotky odhalující výbušniny.

Obr.1 Jinou verzi přístroje, GT200, používá i Harry Potter … 🙂

Různé modely tohoto zařízení se skládají z rukojeti a tyče. Nemají baterii nebo jiný zdroj a údaje jsou načteny při chůzi osoby a mají zareagovat, je-li v blízkosti výbušnina. Britská firma ATSC, založená McCormickem tvrdí, že ADE 651 může detekovat „všechny známé drogy nebo látky obsahující výbušniny“, a přístroj je založen na „dalekonosné elektrostatické přitažlivosti vysoce nabitých iontů“. Podle společnosti, tyto látky působí velmi daleko a je tak možné je zjišťovat na 650 m na zemi a až 5000 metrů při použití z letadla. (!)

Jednoduchou analýzou lze dojít k závěru, přístroje jsou obyčejné virgule převlečené do moderního hávu.

Podle Dale Murraye, vedoucího laboratoří Sandia (2) pro testování vojenských zařízení, přístroj neprokázal účinnost pro odhalování bomb ani náhodou.

Britské soudy potvrdily, že zařízení je falešné, poté, co státní zástupce označil přístroje prodané McCormickem jako zcela neúčinné a postrádající jakýkoli vědecký základ.

Bezohledný podvodník získal desítky milionů eur s těmito falešnými detektory na bomby, na které se spoléhají policejní orgány a tak jsou ohroženy statisíce lidských životů. V Iráku bezpečnostní pracovníci je používají více než vyškolené psy, neboť se tak kontroly zrychlily. Bohužel, na úkor bezpečnosti…

McCormick byl 2. května 2013 odsouzen na 10 let do vězení.

Odkazy:

(1) James McCormick guilty of selling fake bomb detectors. BBC, 23.4.2013. Internet: http://www.bbc.com/news/uk-22266051
(2) Sandia National Laboratories. Wikipedia. Internet:  http://en.wikipedia.org/wiki/Sandia_National_Laboratories

Obr. Jinou verzi přístroje, GT200, používá i Harry Potter … 🙂

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 157

error: Kopírování zakázáno!