Robin Hood byl homosexuál, který utekl do lesa před homofobií

Britský filolog představil lidového hrdinu v jeho pravém světle. * Co jsme dosud věděli o Robinu Hoodovi? To, že byl hrdina středověkých anglických lidových balad, vůdce lupičů. Že se skrýval v Sherwoodu nedaleko Nottinghamu, bohatým bral a chudým dával. 

Obecně lze říci, jak se píše v naučných knihách: „Byl po staletí symbolem statečného boje za spravedlnost, svobodu a práva chudých.“ Řada jeho obdivovatelů v něm vidí předchůdce Garibaldiho, prapředka protifašistických partyzánů, či dokonce předchůdce Che Guevary.

Jenže tyto příběhy se rozhodl prověřit respektovaný britský filolog Andrew Jamese Johnstona (1), který pracuje na univerzitě v Berlíně. Rekonstruoval obraz hrdiny, když analyzoval legendy a balady. A ukázalo se, že Robin Hood byl rebel proti tradicím a zvykům, které ovládaly jeho éru.

Za prvé, žil v lese, protože on a jeho přátelé nenáviděli rušný městský život a velmi milovali přírodu.

A za druhé, Robin Hood byl asi gay, stejně jako jeho přátelé. To znamená, že do lesa utekli proto, aby se vyhnuli pronásledování homosexuálů.

„Ano, okrádali bohaté, aby financovali chod své utopické společnosti, ale nikoli proto, aby rozdělovali kořist mezi chudé,“ říká Johnston.

Nicméně, v posledních baladách a pověstech se v gangu objevila mladá kráska Mad Marion, která se za Robina provdala.

„Je možné, že to bylo vymyšleno záměrně, aby byl hrdina ochráněn,“ říká autor. „Homofobie je hrozná evropská choroba, skoro vrozená, jako antisemitismus a jiné formy rasismu.“

Odkazy

(1) Prof. Dr. Andrew James Johnston. Internet:   http://userpages.fu-berlin.de/~ajjohnst/

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 164

error: Kopírování zakázáno!