Rentgenová Nataša

O Rusce Nataše Demkinové (1987) se v roce 2004 rozšířilo, že má schopnost vidět skrz lidské tělo, a tím určit diagnózu nemocných.

Drobná blondýnka, studentka, pochází z města Saransk, ležícího asi 600 kilometrů východně od Moskvy.

Za jejím neobvyklým darem přicházejí stovky lidí, aby jim poradila s tím, s čím si často nevědí rady zkušení lékaři.

Je to směšné a absurdní, tvrdí většina vědců a lékařů, jiní Natašu podezírají, že nejde o nic jiného než o nějaký trik. Nataša však prošla i náročnými testy u vyhlášené odbornice, doktorky Iriny Kachan.

Při zkoumání nakreslila kompletní žaludek jednoho z porotců a přesně označila místo, kde má žaludeční vřed. Ani to „porotu“ nepřesvědčilo. Dovedli ji tedy k lůžku těžce nemocné ženy. A Nataša přesně určila všechny její neduhy. Sdělila lékařům i takové detaily, které předtím neviděli na ultrazvuku.

„Ta dívka je lidský rentgen. Nejprve jsme byli ohledně jejích schopností skeptičtí a mysleli jsme si, že z nás chce udělat idioty. Nejsme ale schopni vysvětlit, jak to Nataša dělá,“ kroutí hlavou jeden z lékařů. A doktorka Kachan, která měla u sebe Natašu dlouhodobě na pozorování, dodává. „Musím uznat, že ta dívka má velmi nezvyklou schopnost – vidět skrz předměty.“

Pověst o neuvěřitelných schopnostech Nataši se rozšířila po světě.

Bulvární deník Sun ji pozval do Londýna a při prezentaci v televizi ITV dokázala Nataša pořádně vystrašit i přítomného lékaře Chrise Steela. Před kamerami mu sdělila, že má problémy se slinivkou břišní, játry a ledvinami. Poděšený lékař spěchal do nemocnice a tam mu skutečně zjistili, že má v břišní dutině zvětšené lymfatické uzliny, naštěstí se prokázalo, že nejde o rakovinu.

Natašina matka Tatjana tvrdí, že její dcera byla dlouho jako všechny ostatní děti, snad jen byla o něco zralejší. „Začala mluvit v půl roce, v roce už zpaměti recitovala Puškina a Někrasova, ve třech letech zvládla abecedu, a dokonce se naučila ovládat sněžný skútr.“

Její „rentgenové vidění“ se prý projevilo už ve věku kolem deseti let, kdy jí v nemocnici operovali slepé střevo. Podívala se na svou matku Taťánu a namalovala na kousek výkresu její kompletní vnitřní orgány. Hned skončila v péči lékařů, kteří jí samozřejmě nevěřili ani slovo.

„Na zlomek vteřiny vidím barevný obraz uvnitř osoby a poté jej začnu analyzovat,“ popsala Nataša deníku The Guardian, jak určuje diagnózu.

Během pobytu v Londýně souhlasila, že se zúčastní vědeckého testu, který má jednou provždy rozhodnout, zda je skutečně schopná vidět to, co tvrdí.

V první fázi testu byla Nataša dotazována na diagnózu lidí, kteří předem popsali své příznaky odborníkům. Většina z těchto pacientů měla poté dojem, že Nataša správně popsala jejich nemoci.

Ve druhé části Nataša seděla proti skupině sedmi osob a měla seznam operací, které tito lidé podstoupili: od umělého kyčelního kloubu až po destičku implantovanou v hlavě jednoho muže po odstranění nádoru. Vědci rozhodli, že pokud Nataša správně identifikuje aspoň pětkrát, kterou z operací kdo prodělal, v experimentu uspěje.

Po čtyřech hodinách Nataša správně určila čtyři pacienty (tj. 57%), a tedy podle vědců v testu neuspěla. Nataša si se svým doprovodem během testu vyměnila spoustu esemesek, i když to bylo výslovně proti pravidlům. „Atmosféra testu byla nepřátelská. Proč by mělo platit, že pokud správně určím pět případů ze sedmi, uspěji, avšak když jde o čtyři případy, pak jsem totálně zklamala?“ citoval Natašu deník The Guardian. Navíc měla určovat diagnózu v přítomnosti všech najednou, což běžně nedělala.

Profesor Richard Wiseman, psycholog z University of Hertfordshire, který se testů zúčastnil, konstatoval: „Přinejmenším Nataša prokázala skutečnou schopnost odhadnout lidi a stanovit docela přesné diagnózy. Ale může za tím být i něco jiného,“ naznačil své pochybnosti.

Profesor Wiseman soudí, že lidé poslouchají Natašiny komentáře a soustřeďují se pouze na to, čemu věří, respektive chtějí věřit. Navíc podle něj jsou Natašiny „rentgenové oči“ velice lukrativní byznys, zvláště pak v Saransku, kde jsou běžné platy malé i na ruské poměry.

Nataša již vystudovala lékařskou fakultu v Moskvě.

Podle:

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

error: Kopírování zakázáno!