Nejrozšířenější medicínské mýty

V různých oblastech vědy přetrvávají tvrzení, která jsou považována za obecně známé skutečnosti. Je tomu tak i v oblasti medicíny a fungování lidského těla. Nicméně, ve skutečnosti nejsou ničím jiným než mýty a mylnými představami. 

Mýtus : Lidé mají jen pět smyslů

Jejich výčet je snadný: zrak, sluch, čich, chuť a hmat. Ve skutečnosti je smyslových orgánů více než dvacet. Tak např., jeden z nich nám pomáhá pociťovat teplotní změny, další udržovat rovnováhu, třetí umožňuje navigaci v prostoru… Za hlad, žízeň, bolest také odpovídají specifické receptory.

Mýtus : Schopnosti lidí závisí na tom, která mozková hemisféra je rozvinutější

Tvrdí se, že u lidí, kteří jsou náchylní k tvořivosti, umění atd. dominuje pravá mozková hemisféra, a u těch, kteří mají sklon k exaktním vědám zase má přednost levá hemisféra.

Vědci z univerzity v Utahu se rozhodli tuto tezi prověřit. Během dvou let prozkoumali 1000 dobrovolníků. Zadali jim různé úkoly a současně se skenovala činnost jejich mozku. Nenašel se žádný důkaz, že by existovala souvislost mezi výsledky řešení zadaných úkolů a činností té či oné poloviny mozku.

Mýtus: Využíváme svůj mozek pouze u 10 procent

Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že „odblokováním“ zbytku mozku by se z lidí stali géniové: budeme mít mimořádné schopnosti, naučíme se desítky jazyků, budeme moci dělat zpaměti i ty nejsložitější matematické výpočty …

Ve skutečnosti využíváme mozek na sto procent. Během jediné sekundy musí mozek zvládnout řadu informací, čímž se zaměstná většina nervových spojení. Provedením jakéhokoli úkolu se stimulují různé části mozku. Takže říci, že naše mozky jsou téměř nevyužitým prostorem, který lze „probudit“ – to je sci-fi, nikoli věda ani skutečnost.

Četné studie také prokázaly, že mozek spotřebuje asi 20 procent kyslíku a glukózy v těle. A taková spotřeba by nebyla možná v případě, kdyby mozek nefungoval na plný výkon.

Mýtus: po smrti pokračuje růst vlasů a nehtů

Úplný nesmysl. Ve skutečnosti je tento vizuální efekt vytvořen tím, že po smrti se lidská kůže dehydratuje a stlačuje, čímž se vytváří dojem, že se nehty a vousy prodloužily.

Mýtus: Úplněk ovlivňuje lidské chování

Jedna z nejstarších a nejvíce přetrvávajících pověr. I někteří „experti“ 21. století někdy zaujatě tvrdí, že v průběhu úplňku nastává více trestných činů. Doposud však neexistuje žádný vědecký důkaz, ani jediná studie, která by potvrdila takovou hypotézu. Mnohem větší vliv na kriminalitu a duševní stav některých lidí jsou sezónním vlivy, počasí, stejně jako o víkendy nebo svátky.

Mimoto neexistuje důkaz, že by úplněk aktivoval nervy a mozkovou aktivitu lidí, takže pravděpodobnost, že člověk bude „vyvádět“ o úplňku, bude stejná jako u každé jiné noci.

Mýtus: křupání kloubů způsobuje artritidu

Chcete-li u svých příbuzných a známých zamezit tomu, aby ve vaší přítomnosti křupali klouby, nestrašte je artritidou, i když se vám z toho zvuku dělá špatně. Artritidu toto křupání rozhodně nezpůsobí. Důkaz? V roce 1998 Donald Unger zveřejnil výsledky svého výzkumu, který byl proveden během celého jeho života, který byl více než 60 let. Celou tu dobu, každý den, praskal klouby na své levé ruce. Během těchto 60 let nebyl pozorován žádný rozdíl mezi oběma rukama. Obě byly ve stejném stavu i na konci studie (která skončila smrtí vědce).

Mýtus: roztřepené konečky vlasů se dají léčit kondicionérem nebo šampónem

Špatnou zprávou pro ty, kterým rostou dlouhé vlasy a spoléhají na kosmetiku: roztřepení konečků se nelze vyhnout v žádném případě. Existuje jen jeden způsob, jak tomu zamezit – ustřihnout je. Dobrý šampon a kondicionér mohou dočasně vlasy generovat, ale tento účinek je dočasný, a nevyléčí roztřepené konečky.

Mýtus: Cukr způsobuje hyperaktivitu u dětí

Zakázat dětem sladkosti je těžké. Proto tu existuje mýtus, že po nich budou ěti jako nekontrolovatelné tornádo. Pokud chcete, aby dítě nejedlo sladkosti ve velké míře, použijte alespoň věrohodný důvod – riziko obezity, vzniku cukrovky nebo nejlépe riziko poškození zoubků. Pokud jde o zvýšenou hyperaktivitu, žádná studie souvislost mezi ní a sladkostmi nepotvrdila.

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

error: Kopírování zakázáno!