Nenávidím, ale miluji

Vědci zjistili, proč lidé mohou pociťovat úplně odlišné city současně 

„Od lásky k nenávisti je jen krok,“ říká lidová moudrost. A život potvrzuje její pravdivost. Jsou známé případy, kdy partneři ve dne zažívají „italskou“ domácnost, plnou hádek, ale v noci se vášnivě milují. A podobných případů ze svého okolí najde mnohý z čtenářů.

Jak je to možné? Na to se pokusili odpovědět vědci z londýnské University College London (UCL), pod vedením profesora neurobiologie Semira Zekiho. (1)

Soustředili řadu dobrovolníků – mužů i žen – kteří se nenáviděli. Tedy bývalé partnery. Postupně jim ukazovali fotografie různých osob, mezi nimiž i ty, které nenávidí a skenovali jejich mozkovou aktivitu.

Ukázalo se, že v mozku se aktivizovaly určité oblasti v mozkové kůře, místa odpovědná za aktivitu těla, pro přijetí řešení a místa spojená s pamětí. Při vyhodnocení výsledků si vědci všimli, že úplně stejné oblasti se aktivizovaly v předchozích pokusech – ale tehdy se zkoumala láska. Pokusným osobám se ukazovaly fotografie jejich dětí, milenců atd. (2)

Závěr byl jednoznačný – láska i nenávist existují vedle sebe. Navíc, mozek je uzpůsoben tak, že tyto stavy jsou schopny rychle přejít jeden do druhého. Proč tomu tak je? Odpověď může dát jenom evoluce. Původně mohlo jít o úlohu ke smíření nepřátel.

Proč nerozumíme ženám?

Mužská řeč je lépe pro mozek pochopitelnější než ženská. I k takovému závěru došli britští vědci. Ženský hlas je melodičtější, než mužský. Mozek musí vynaložit více úsilí k tomu, aby obsah sdělení dešifroval, musí aktivizovat další centra.

Bolest i sex spolu rovněž sousedí. Při nich se aktivizují také ta samá centra. Pro milovníky praktik sado-maso to není nic nového. Vědci to dokázali, aniž by kohokoliv mučili. Dali prostě čichnout pokusným ženám sprej, ve kterém byly rozptýleny hormony stimulující melanin. Při experimentech se aktivizovaly pohlavní orgány a ženy dostaly chuť na sex. Některé zažily i orgasmus bez sexu.

Kdo by však zde hledal romantickou lásku, zklamal by se. Romantická láska sídlí úplně někde jinde než sex.

Odkazy 

(1) Semir Zeki. Internet: https://www.ucl.ac.uk/biosciences/departments/cdb/people/semir-zeki 

(2) Semier Zeki: The brain reaction to viewing faces of opposite- and same-sex romantic partners. Journal article; 2010; PLoS One. Internet: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0015802  

***

Líbil se vám článek a celý web?

Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 452

error: Kopírování zakázáno!