Omlazující tabletky?

Sochy na Velikonočním ostrově hlídají tajemství věčného mládí

Na Velikonočním ostrově objevili bakterie, které prodlužují život

Velikonoční ostrov je známý především pro své obří sochy – Moai. Proto tam z vědců míří především archeologové, snažící se vyřešit záhady gigantických skulptur.

Ale nyní vědci upozornili na jiný pozoruhodný detail: místní obyvatelé neonemocní tetanem, přestože zde jsou podmínky pro vznik tohoto onemocnění.

Přínos koní vědě

Každý rok na tuto chorobu ve světě umírá 300-400 tisíc lidí, a jednou z hlavních příčin infekce jsou koně. Koní je na Velikonočním ostrově obrovské množství a jejich počet převyšuje počet obyvatel. Většina domorodců přitom chodit naboso, a to je nejlepší způsob, jak se smrtící bakterií nakazit. Tak proč místní lidé touto nemocí neonemocní? Ke studiu tohoto jevu na Velikonoční ostrov přicestovala v roce 1964 expedice z University v Montrealu, vedená mikrobiologem George Nógradem. Výzkumníci rozdělili ostrov na 67 částí, z každého odebrali vzorky půdy. Tetanus byl nalezen pouze v jednom vzorku!

Co to ale „dezinfikovalo“ půdu? Teprve po několika letech výzkumu byli mikrobiologové schopni izolovat z půdy Velikonočního ostrova vzorky dosud neznámého odpadního produktu z bakterie Streptomyces hygroscopicus. Tato sloučenina byla pojmenována na počest polynéského jména Velikonočního ostrova Rapa Nui – rapamycin. (1)

Další výzkumy ukázaly, že léčivo má jedinečné schopnosti. Rapamycin je účinné imunosupresivum a ukázala se jeho široká použitelnost při transplantacích jako prevence při odmítnutí tkáně dárce po transplantacích orgánů. Kromě toho, tato sloučenina účinně zastaví buněčné rakovinové dělení.  Nicméně, před několika lety se objevily další překvapivé vlastnosti léku. Je schopen výrazně prodloužit život!

Nejprve byl tento elixír mládí testován na laboratorních myších. A biologové si sami zkomplikovali zadané úkoly.

„Dělali jsme pokusy na myších, starých 8 měsíců,“ – říká David Harrison, vedoucí Jackosonovy laboratoře. (2) „Ale příprava experimentu se zpozdila, a když jsme vyřešili všechny problémy, myši byly staré už 20 měsíců. Podle lidských měřítek měli tedy hlodavci kolem 60 let věku. Bylo možné zrušit testy, ale rozhodli jsme se krmit „staříky“ lékem z Velikonočního ostrova. Upřímně – nic zvláštního jsme neočekávali, ale výsledek vyvolal senzaci ve vědeckém světě.“ 

Střední délka života u samců se zvýšila o 9 procent a samic o 14%! Přitom prodloužení života doprovázelo i zlepšení kvality života. Staré myši prokázaly zvýšenou pohybovou aktivitu, byly schopny rychle vyplnit různé fyziologické testy (například Barnesovo bludiště (3)), což znamená, že začaly lépe myslet a zlepšila se paměť. Opakované pokusy s malými myšmi přinesly stejné výsledky. Podobné výsledky byly získány nezávisle na sobě, i ve dvou dalších laboratořích.

„Poprvé jsme našli důkaz, že proces stárnutí lze zpomalit, že se průměrná délka života zvýšila, a to při použití nějakého léku, podaného starším jedincům!“ – řekl jeden z autorů této studie, profesor Randy Strong z University v Texasu. (4)

Můžeme tedy běžet do lékárny pro zázračný lék? Nespěchejte. Skeptici argumentují, že je příliš brzy se radovat.

„Všechny tyto pokusy byly povzbudivé, ale nesmíme zapomenout, že rapamycin potlačuje imunitní činnost, a to je důvod, proč se používá při transplantaci,“ – říká Lynne Coxová, odborník na problematiku dlouhověkosti na Oxfordské univerzitě. (5)

„Laboratorní myši se chovají ve sterilních podmínkách, které jsou chráněny před infekcí. Člověk nemůže celý svůj dlouhý život strávit v inkubátoru. Vzhledem k oslabení imunity, bude větší pravděpodobnost, že onemocní a neduhy by negovaly účinek přijaté dlouhověkosti.

Nyní vědci hledají způsoby, jak snížit vedlejší účinky rapamycinu.

V tomto roku testoval léku na psech Matt Keyberlin z University ve Washingtonu. (6) Vzal 24 psů v nejlepších letech (v podstatě opustil používání laboratorních zvířat) a se souhlasem jejich pánů je krmil pilulkami s preparátem. Po 10 týdnech echokardiografie vykazovala zlepšení funkční kapacity srdce. Ale experiment bude pokračovat ještě po dlouhou dobu, protože psi žijí v průměru 10-13 let.

Farmaceutická společnost Novartis se odvážila provést pokus s lidmi. 200 starších dobrovolníků po dobu 6 týdnů, dostávali minimální dávky léku (někteří z nich pro čistotu experimentu dostávali placebo). Pak dobrovolníci dostali injekci vakcíny proti chřipce, aby se ukázala imunitní odpověď.

Kupodivu, na vakcína lépe reagovali ti, kteří dostávali rapamycin, a ne placebo,“ říká vedoucí výzkumu Joan Mannick. (7) „Jak si lze vysvětlit tento paradox: imunosupresivum zvýšilo imunitní funkce?

Takto: Za prvé, při transplantaci orgánů lidé berou koňské dávky léků. Za druhé, imunita s věkem pracuje hůře. A příjem tabletek dlouhověkosti převádí biochemické procesy do režimu práce mladého organismu, takže obranné síly organismu se zvyšují.“

Americký Národní institut na problémy stárnutí (8) poskytla dotaci ve výši 2,7 miliónů dolarů na dokončení preparátu. Možná, že za několik let budou v prodeji skutečné „omlazující tablety…“

Odkazy 

(1) Sirolimus. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Sirolimus 

(2) David Harrison. Internet: https://www.jax.org/research-and-faculty/faculty/dave-harrison 

(3) Barnes maze. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Barnes_maze 

(4) Randy Strong. Internet: http://pharmacology.uthscsa.edu/faculty/strong.asp 

(5) Lynne Cox. Internet: https://www.bioch.ox.ac.uk/aspsite/index.asp?pageid=572 

(6) Matt Kaeberlein. Internet: http://www.pathology.washington.edu/faculty/kaeberlein

(7) Joan Mannick. Internet: https://mybio.org/profile/member/1061597 

(8) U.S. National Intitute on Aging. Internet: https://www.nia.nih.gov/    

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 459

error: Kopírování zakázáno!