Vědecký článek o orálním sexu netopýrů způsobil skandál

Irský vědec, který ukázal článek své kolegyni na univerzitě, byl obviněn ze sexuálního obtěžování

Styďte se, pane doktore! Hanba vám! 

Dr. Dylan Evans (1), psycholog, odborník na behaviorální reakce, vyučující na University College Cork, zašel do ordinace doktorky Rossan Salerno Kennedyové, která přednáší medicínu na stejné vysoké škole.

 

Obr. 1 Dr. Dylan Evans

Vznikla diskuse, během níž Dr. Evans ukázal, že lidé nejsou jedineční ve svém chování. A na podporu své argumentace ukázal vědeckou práci o zvláštním chování – orálním sexu u netopýrů, zveřejněnou v časopise PLoS One.

„Požádala mě o kopii,“ připomíná doktor Evans reakci své kolegyně. „A nijak nebyla zmatená. Ano, i já nebyl rozpačitý. A vůbec jsem si nemyslel, co by mohlo následovat…“

Obr. 2 Dr. Rossan Salerno Kennedyová

O dva týdny později Dr. Evans dostal oficiální oznámení od administrativy, že doktorka Kennedyová ho obviňuje ze sexuálního obtěžování.

„Byla jsem šokována, zraněna a ponížena,“ vysvětlila žena důvody, pro které stížnost podala. „Velmi jsem se styděla. A kopii článku jsem si vyžádala, jen abych dokončila náš rozhovor.“

Zvláštní komise přijala tuto stížnost. To znamená, že uznala, že tento článek ji mohl urazit. A Dr. Dylan Evans byl dva roky pod dohledem, a pokud by se stalo něco podobného, byl by propuštěn.

Řada vědců vyjádřilo odpor k tomuto případu. Vystoupili na podporu kolegy a žádali zrušení tohoto trestu.

Například Irská federace univerzitních učitelů (The Irish Federation of University Teachers), vydala dokonce petici, která označila případ jako výsměch zdravému rozumu, stejně jako porušování práv k duševní svobodě a svobodě projevu. Petici podepsalo již na 3000 vědců po celém světě. Soud nakonec zprostil vědce obvinění, i když konstatoval, že mohou být různé stupně sexuálního obtěžování… Nejvíce případ popudil vedení univerzity, že se její interní spory dostaly na veřejnost.

Podivné ženy žijí v Irsku …

Dr. Kennedyová prozradila médiím mnoho o tom, jak trapně jí bylo. (2)

A o co vůbec šlo v článku? Šlo o práci v populárně-vědeckém časopisu New Scientist, „Fellatio in fruit bats prolongs copulation time“ – „Felace u kaloňů prodlužuje čas páření“, ve volném překladu „Orální laskání netopýrů prodlužuje jejich sexuální akt.“

A co vůbec tak poděsilo tuto irskou ženu? Mimochodem, je lékařkou. A Dr. Evans je psycholog. Proč by dva vědci nemohli klidně, bez zbytečných emocí, diskutovat o neobvyklém zvířecím chování?

Toto chování vůbec vyvolalo velké překvapení vědců. Zatímco netopýří „orální sex“ vlastní pohlavní akt prodlužuje, lidský orální sex naopak krátí intimní kontakt.

Proč se tedy doktorka Kennedyová styděla před mužem? Vždyť sama je známým vědcem. Pravidelně poskytuje rozhovory do řady periodik.

Byla by situace rozdílná, kdyby článek o netopýřím sexu přinesl nějaký fyzik a ukázal, například ženě – architektce? Pak by bylo možné uvažovat o nekalém záměru …

 Obr.3 „Pohoršující“ ilustrace z článku o netopýrech

Studie netopýřího chování provedli čínští vědci Ming Tang s kolegy z Entomologického ústavu (Guangdong Entomological Institute v Guangzhou v Číně) (3). Kromě toho, vše natočili na video. Ale v tištěné verzi rozhodně o jakoukoli netopýří pornografii nejde. Také v ní nejsou nijaké „lechtivé“ obrázky – jedině grafiky. Stručně řečeno, nic nechutného ani urážlivého.

Mimochodem, holandský lékař Dr. Pek Van Andel a jeho kolegové zveřejnili obšírný článek v odborném časopise „British Medical Journal“ s názvem „Called Magnetic Resonance Imaging of Male and Female Genitals During Coitus and Female Sexual Arousal“, v překladu – „magnetické rezonance z mužského a ženského genitálu během koitu a ženského sexuálního vzrušení.“ (4)

A pro její přípravu byly – poprvé na světě – zachycovány mužské a ženské genitálie během pohlavního styku. Natáčení bylo prováděno počítačovou tomografií.

Je hrozné si představit, co by to udělalo s Dr. Kennedyovou, kdyby jí Dr. Evans ukázal práci holandských vědců. Pravděpodobně by již seděl ve vězení.

Odkazy 

(1) Dylan Evans. Wikipedia, Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Dylan_Evans

(2) Katherine Donnelly:  Woman in bat-sex row is expert nutritionist. Indenpendent, 18.05.2010. Internet: http://www.independent.ie/irish-news/woman-in-batsex-row-is-expert-nutritionist-26656192.html

(3) Guangdong Entomological Institute. Internet: http://english.gzb.cas.cn/au/

(4) Schultz, W. a kol.: Magnetic resonance imaging of male and female genitals during coitus and female sexual arousal.(1999)  Internet: http://www.bmj.com/content/319/7225/1596?fmr&quot%253B&gt%253BMagnetic

***

Líbil se vám článek a celý web?

Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 453

error: Kopírování zakázáno!