Nejzáhadnější obrazy ruských umělců

Existuje pověra, že namalování portrétu může způsobit portrétovanému neštěstí. V historii ruského malířství bylo několik slavných obrazů, které měly tuto záhadnou pověst.

  • „Ivan Hrozný a jeho syn Ivan 16. listopadu 1581“. («Иван Грозный и сын его Иван, 16 ноября 1581 года») – Ilja Repin

Ilja Repin měl pověst „smrtelného malíře“: mnozí z těch, jejichž portréty namaloval, náhle zemřeli. Mezi nimi byl Mussorgskij, Pisemskij, Pirogov, italský herec Mercy d’Argento a Fedor Tjutčev.

Za nejponuřejší obraz Repina je považováno dílo, jak Ivan Hrozný zabíjí svého syna. Je zajímavé, že se stále neví, zda Ivan IV. zabil svého syna, nebo je to legenda, kterou vymyslel vatikánský vyslanec Antonio Possevino.

Obraz vyvolal depresivní dojem mezi návštěvníky výstavy. Byly zaznamenány případy hysterie a v roce 1913 obraz malíř ikon Abram Balašov rozřízl obraz nožem. Později ho prohlásili za šílence.

A co víc: malíř Mjasojedov, podle kterého Repin namaloval cara, brzy poté téměř zabil svého syna Ivana v záchvatu hněvu a spisovatel Vsevolod Garšin, který se stal modelem pro careviče Ivana, se zbláznil a spáchal sebevraždu.

Obraz se stal dalším terčem útoku 25.5.2018.

  • „Portrét M. I. Lopuchinové.“ («Портрет М. И. Лопухиной») – Vladimir Borovikovskij

Marija Lopuchina, pocházející z hraběcí rodiny Tolstého, se stala modelem umělci ve věku 18 let, brzy po své svatbě. Úžasně krásná dívka byla zdravá a plná síly, ale zemřela po pěti letech. O několik let později napsal básník Polonskij „Krásu její Borovikovskij zachránil…“.

Objevily se pověsti o souvislosti obrazu se smrtí Lopuchinové. Vznikla městská legenda, že se na portrét nesmí dlouho dívat – smutný osud „modelu“ je „nakažlivý.“

Někteří tvrdili, že otec dívky, velmistr zednářské lóže, zaklel ducha dcery do portrétu.

Po osmdesáti letech získal obraz Treťjakov, který se nebál reputace portrétu. Dnes je plátno v kolekci galerie, která nese jeho jméno.

  • „Neznámá.“ («Неизвестная») – Ivan Kramskoj

Obraz „Neznámá“ (1883) vzbudil velký zájem mezi petrohradskou veřejností. Ale Treťjakov rozhodně odmítl koupit obraz pro svou sbírku. Tak „Neznámá“ začala svou cestu po soukromých kolekcích. Brzy se začaly dít zvláštní věci: prvního majitele opustila jeho žena, druhému vyhořel dům, třetí zkrachoval. Všechna neštěstí byla připisována osudnému obrazu.

Ani samotný malíř se nevyhnul potížím. Jeho dva synové zemřeli krátce po namalování obrazu.

Obrazy byly prodávány v zahraničí, kde i nadále přinášela majitelům neštěstí, až se v roce 1925 plátno vrátilo do Ruska.

Když se portrét dostal do sbírky Treťjakovské galerie, neštěstí přestala.

  • „Trojka“. («Тройка») – Vasilij Perov

Perov dlouho nemohl najít model pro prostředního chlapce, dokud se nesetkal s ženou, která přijela do Moskvy na pouť se svým 12 letým synem Vasjou. Umělci se podařilo přesvědčit ženu, aby dala Vasju k pózování pro obraz.

O několik let později se Perov s touto ženou opět setkal. Ukázalo se, že rok po malování Vasja zemřel a jeho matka přišla k umělci, aby obraz koupila za poslední peníze.

Ale plátno bylo již zakoupeno a vystaveno v Treťjakovské galerii. Když žena viděla „Trojku“, padla na kolena a začala se modlit. Zdrcený umělec vymaloval pro ženu portrét jejího syna.

  • „Poražený dénon“. («Демон поверженный») – Michail Vrubel

Vrubelův syn, Savva, náhle zemřel krátce poté, co umělec dokončil chlapcův portrét. Smrt syna byla pro Vrubela rána, takže se soustředil na svůj poslední obraz „Poražený démon“.

Touha po dokončení obrazu narůstala do posedlosti. Vrubel pokračoval v dokončení obrazu i v době umístění na výstavě.

Bez ohledu na návštěvníky malíř chodil do galerie, vytáhl štětce a pokračoval v práci. Znepokojení příbuzní se obrátili na lékaře, ale už bylo pozdě – tabická neurosyfilis čili vysychání míchy přivedlo Vrubela do hrobu i přes intenzivní léčbu.

  • „Rusalky“ («Русалки») – Ivan Kramskoj

Ivan Kramskoj si usmyslel namalovat obraz, založený na příběhu N.V. Gogola „Májová noc, aneb Utonulá.“ Na první výstavě v Tovaryšstvu poutníků ho pověsili vedle obrazu „Havrani přiletěli“ od Alexeje Savrasova. První noc spadl tento obraz ze stěny.

Brzy oba obrazy koupil Treťjakov. Obraz „Havrani přiletěli“ si dal do pracovny a „Utonulá“ byla vystavena v sále. Od té chvíle si sluhové a rodina Treťjaka začali stěžovat na melancholický zpěv, který vychází v noci ze sálu.

Kromě toho si lidé začali všímat, že vedle obrazů je opouští síly.

Záhada pokračovala, dokud stará chůva neporadila, aby se obraz Rusalek přesunul na vzdálenější konec sálu. Treťjakov radu poslechl a potíže přestaly.

  • „Smrt Alexandera III.“ («На смерть Александра III») – Ivan Aivazovskij

Když se umělec dozvěděl o smrti cara Alexandra III., byl šokován a bez jakéhokoli rozkazu namaloval obraz. Podle námětu Aivazovského měl tento obraz symbolizovat triumf života nad smrtí. Ale po dokončení obrazu ho však Aivazovskij ukryl a nikomu neukázal. Poprvé byl obraz vystaven na veřejnosti až po 100 letech.

Obraz je rozdělen na fragmenty, na plátně je znázorněn kříž, Petropavlovská pevnost a postava ženy v černém.

Podivný efekt spočívá v tom, že se v určitém úhlu žena změní ve smějícího se muže. Někteří vidí v této siluetě Mikuláše II. a další – Pachoma Andrejuškina, jednoho z těch atentátníků, kteří se v roce 1887 pokusili zabít cara.

Podle : http://www.nationaljournal.ru/


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 493

error: Kopírování zakázáno!