Kanibalismus včera a dnes (5) Náboženský kanibalismus

Náboženský a magický kanibalismus se objevil později než existenční, když v primitivních společnostech vznikla náboženská víra.

Vědci popsali dva typy nábožensko-existenčního kanibalismu: Vlastní endocannibalismus – pojídání členů vlastní skupiny a exokannibalismus – pojídání lidí z jiných, často nepřátelských, skupin.

Pojídáním některých částí těla mrtvých nepřátel, zajatců, svých mrtvých příbuzných, měly jejich síla, odvaha a další pozitivní vlastnosti, přejít k nim.

Některé rituály, při kterých se pojídali nepřátelé, znamenaly jakýsi druh ochrany. Sníst svého nepřítele znamenalo, že se nepřítel už nebude více ukazovat.

S největší pravděpodobností na základě těchto úvah Aboriginové na Havaji snědli anglického mořeplavce Jamese Cooka.

14. února 1779 byl Cook v potyčce s domorodci zabit. O týden později, skupina domorodých válečníků pod vedením náčelníka připlavala k anglickým lodím a předali britským námořníkům ohlodané kosti jejich kapitána.

Ostrovy Fidži jsou v naší době oblíbeným místem pro bohaté rekreanty.Milovníci exotiky možná netuší, že asi před 150 lety zde vzkvétal kanibalismus.Ukázalo se, že za celou dobu snědli pouze jednoho bílého muže – britského misionáře, Thomase Bakera.

21.července 1867 misionář šířil křesťanství mezi domorodci v obci Tui Navatusila na ostrově Viti Levu. Neznal však zvyky domorodců, a tak nedopatřením vytáhl z vlasů hřeben místního vůdce. Dotknout se ale hlavy náčelníka je na Fidži přísně zakázáno. V roce 2003 obyvatelé této vesnice pozvali potomky Thomase Bakera a požádali je o odpuštění za krvavé hostiny svých předků.

U Aztéků bylo Slunce patronem vojáků. Aby se udobřilo, a pod jeho záštitou se vítězilo, dávali mu Aztékové za oběti lidská srdce a krev. A zbytek těla snědli kněží a šlechtici. Ještě v XVI. století, Aztékové zabili a jedli zajaté nepřátele.

V některých tajných afrických společnostech, jejichž symbolem byl muž-leopard nebo muž-krokodýl, bylo pojídání lidského masa nezbytnou podmínkou příslušnosti k sektě.

V roce 1994 byli v Jižní Koreji odsouzeni členové gangu k trestu smrti za únos, vraždu a snědění pěti lidí. Během výslechu se jeden ze zločinců přiznal, že jedli své oběti, aby se potlačila lítost, ale zároveň zvýšila jejich vlastní odvaha.

V Indii dodnes působí strašná sekta „agora„, jejíž členové považují konzumaci lidského masa za cestu k osvícení.

Členové této sekty vytahují z řek utopence, nebo získávají těla těch mrtvých, které někdo nestačil spálit, nebo za hlubokých nocí na pohřebních hranicích hledají v popelu zbytky lidského masa.

Ruský cestovatel Vitalij Sundakov ještě na konci XX. století, žil s kanibaly v Irian Jaya v Indonésii a na Papui-Nové Guineji, a protože k nim Sundakov přišel s mírem, nikdo z domorodců se mu nepokusil způsobit újmu na zdraví.

V dnešních světových náboženstvích se zachovaly zakrnělé projevy náboženského a magického kanibalismu. Například v křesťanství, obřad přijímání – pojídání chleba a červeného vína, symbolizuje tělo a krev Krista.

Závěr

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

error: Kopírování zakázáno!