Woodoo (10)

Makumba – pod tímto slovem se skrývá brazilská varianta santerie a voodoo

Makumba

Pod tímto slovem se skrývá brazilská varianta santerie a voodoo: kandomble, umbandu a kimbandu. Ovšem pro ty, kteří činí rozdíl mezi bílou a černou magií v afrobrazilských tradicích, je makumba synonymem „černé“ magie, neboli kimbandi.

Různé formy makumby i santerie mají yorubanské kořeny. V brazilských kultech se projevuje vliv konžských kmenů a dalších neafrických prvků, jako zejména spiritistického učení Alana Kardeka, a v neposlední řadě i východní kulty.

Afričtí otroci, přivlečení portugalskými otrokáři do Brazílie v polovině 16. století, stejně jako v Karibiku neopustili své domácí kulty, ale zahalili je do katolického hávu. Kromě toho černoši využili mnoho podobných  a jim blízkých prvků z kultů brazilských indiánů.

Když si otroci v roce 1888 v této zemi vybojovali svobodu, už patnáct pokolení Brazilců – černých, bílých i indiánů – vyrostlo na představách o tom, jak společenství bohů – orisha – pomohlo lidem nalézt lásku, ochránilo manželství, vyléčilo nemocné dítě a pomstilo se nepřátelům.

Nyní všechny brazilské rasy navenek vyznávající katolicismus, tajně věří v nějaký způsob duchovního spojení s bohy.

Pokračování

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1234

error: Kopírování zakázáno!