Kde se bere hypersexualita?

Co přesně dělá muže a ženy neuvěřitelně sexuálně aktivní? Toto tajemství bylo konečně odhaleno
Až dosud byli velmi sexuálně aktivní lidé považováni za zdravé, jen na jejich způsob života bylo pohlíženo s despektem, hlavně z morálního a etického hlediska.

Ale to se změnilo. V roce 2010 byla ve Spojených státech zařazena do Diagnostické a statistické příručky duševních poruch nová choroba – DSM5 – hypersexuální porucha. Evropská klasifikace nemocí (ICD) byla rovněž odpovídajícím způsobem upravena evropskými odborníky.

Od těch dob, pokud muž vede nevyzpytatelný sexuální život, není v žádném případě sprosťák, děvkař ani maniak. A pokud jde o ženu – pak není jednou z těch, pro které je charakteristické krátké, ale obsažné slovo. Víte jaké. Tedy nikoli – oba jsou nemocní.

Nemoc byla sice pojmenována ale její příčiny zůstaly neznámé. Až do letošního roku. Důvody jsou hormonální, jak zjistili švédští výzkumníci z Department of Neuroscience na Uppsala University ve Švédsku a Karolínského Institutu. O výsledcích informuje Epigenetics Journal, (1), který cituje portál MedicalXpress. (2)

Vědci, vedeni Adrianem Boströmem, porovnávali krev desítek hypersexuálních pacientů a lidí, jejichž sexuální život byl klidnější. Pozorně sledovali tzv. epigenetické procesy, konkrétně methylaci, v důsledku čehož je aktivita určitých genů podle potřeby potlačena.

Vědci uviděli, že u „pacientů“ byla tato úroveň methylace sama o sobě narušena – v genomických oblastech, které jsou spojeny se syntézou hormonu oxytocinu, nebyla dostatečně silná. Geny odpovědné za jeho produkci zůstávají „neomezené“ a produkují tento hormon v nadbytku. Což, mírně řečeno, provokuje – muže i ženy. Oxytocin totiž zvyšuje sexuální touhu, a touhu po sexuálním potěšení. Ale co je nejdůležitější: přispívá k dosažení orgasmu – se všemi příjemnými pocity, které doprovázejí tento složitý neuroendokrinní proces. Hormon má účinek podobný omamným látkám – zejména při předávkování. U zvlášť citlivých jedinců jsou spuštěny návykové procesy, od čehož je jen krok k hypersexuální poruše.
Žít bez oxytocinu je také nemožné – tento hormon zvyšuje důvěru lidí v sebe navzájem. A vybízí heterosexuální muže, aby se zamilovali do heterosexuálních žen. A naopak.

Jak dosáhnout toho, aby oxytocin byl normě, není zatím jasné. I když je nejvyšší čas to zjistit. Pokud věříme statistikám, existuje dostatek hypersexuálních pacientů – je to asi 5-6 procent z celkové populace Země, tj. téměř 500 milionů lidí. A jejich projevy, jak by o tom mohli hovořit psychiatři, jsou velmi rozmanité: od obsedantní závislosti na pornografii a masturbaci, po neodolatelnou touhu po nějakém riskantním sexu – ve výtahu, v taxíku, na hřbitově, v letadle, a nebo sex za peníze.

Léčba takové závislosti byla doposud rozmanitá – sezení u psychologů, lékaři předepisují sedativa, provádějí terapii, která zlepšuje celkové zdraví. „Léčí“ zpravidla bohaté pacienty na specializovaných klinikách. Je známo, že určitými postupy prošli např. Kevin Spacy, Harvey Weinstein, Tiger Woods, Kate Moss, Ellie MacPherson, Selena Gomez, aj.

7 příznaků onemocnění sexuální závislostí

Podle představ lékařů by měl být člověk označen jako sexuálně závislá osoba, pokud alespoň po dobu šesti měsíců překonává intenzivní a stálou sexuální fantazii a podněty. Přitom se pacient špatně kontroluje a ignoruje nebezpečí fyzické a emoční újmy. Existují však specifické příznaky:

1. Máte pocit, že své chování nemáte pod kontrolou
2. Chápete, že uspokojením své „vášně“ můžete dělat spoustu hloupých věcí
3. Chcete se zbavit závislosti, ale nemůžete
4. K zabavení potřebujete stále více sexu
5. Strávíte stále více času hledáním sexuálních partnerů
6. Sexem obětujete další důležité aspekty svého života
7. Sex vnímáte pouze jako způsob, jak se zabavit.

Pokud se cítíte být takto nemocným, pak to znamená, že jste otráveni oxytocinem, měli byste u sebe najít všech sedm příznaků. Jinak jste simulant.

Mimochodem, je možné, že oxytocin bude obviňován z jiných „nemocí“, které byly prostě dříve považovány za špatné návyky.

Dříve byli za nemocné považováni pouze alkoholici, spolu s drogově závislými. Dnes už je to pestrá směsice závislostí – hazardní hráči, žravci a anorektici, i ti, co pořádají rodinné scény se zlým křikem a útokem. I pravidelný projev tuposti je nyní také nemocí. Psychiatři ji láskyplně nazývají mírnou neurokognitivní poruchou…

Hypersexualita se přenáší po mateřské linii?

Vědci z University v Ohio (Ohio State University), vedení profesorkou Claire Kamp Dush, analyzovali údaje, které byly shromážděny v důsledku rozsáhlého sociologického výzkumu, National Longitudinal Survey of Youth Child Young Adult, který trval od roku 1979. Vyslechli 7100 matek a jejich biologických dětí. Ukázalo se, že počet sexuálních partnerů byl pro oba přibližně stejný. Potomci v intimním životě se podobali matkám, jak dcery, tak i synové.

Pravidelnosti, které vědci objevili, nezávisely na materiální situaci zkoumaných osob, ani na jejich společenském postavení, ani na životním prostředí. Navíc potomci často nevěděli o intimním životě svých matek.

Výzkum byl dokončen minulý rok. Již tehdy – před objevením „škodlivé“ role oxytocinu, jejich autoři navrhli, že taková úžasná kontinuita generací je způsobena některými základními procesy – možná genetickými. Nyní je to v podstatě potvrzeno. Oba výzkumy do sebe dokonale zapadly – zdá se, že stejné poruchy se přenášejí po ženské linii – nevýznamné nebo rozsáhlé – v procesech methylace genomu, což vede k nadbytku oxytocinu, příjemného, ale zatěžujícího hormonu.

Podobné souvislosti s otci nebyly odhaleny.

S výsledky studie, které jsou v podstatě, mírně řečeno – docela skandální, seznámila webová stránka University v Ohio (3) a studie byla publikována v časopise PloSONE. (4)

Odkazy

(1) Boström, A.B.: a kol.: Hypermethylation-associated downregulation of microRNA-4456 in hypersexual disorder with putative influence on oxytocin signalling: A DNA methylation analysis of miRNA genes. 9.3.2019. Online: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/15592294.2019.1656157
(2) Taylor, Francis: Scientists identify hormone potentially linked to hypersexual disorder. Medicalxpress, 23.9.2019. Online: https://medicalxpress.com/news/2019-09-scientists-hormone-potentially-linked-hypersexual.html
(3) Grabmeier, J.: Why your number of romantic partners mirrors your mother. Ojio State University, 13.11.2018. Online: https://news.osu.edu/why-your-number-of-romantic-partners-mirrors-your-mother/
(4) Claire M. Kamp Dush, Rachel Arocho, Sara Mernitz, Kyle Bartholomew: The intergenerational transmission of partnering. PloSONE, 13.11.2018. Online: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0205732