Rohaté lebky?

V 80. letech 19. století prováděli vykopávky archeologové u městečka Sayre v americkém státě Pensylvánie.
Vědci narazili na velkou hrobku plnou podivných kostí. Z ostatků bylo patrné, že patřily jedincům, kteří měřili na výšku minimálně 210 centimetrů. Nejpodivnější ale byly jejich lebky. Nad čelem z nich vyrůstaly dva rohy dlouhé 10 až 20 centimetrů. Vědci odhadli, že kosti pocházejí zhruba z roku 1200.
Výpravu tehdy vedly kapacity ve svém oboru, A. B. Skinner z Pensylvánského muzea a W. K. Morehead z Phillipsovy akademie v Massachusetts. Nedá se tedy předpokládat, že by šlo o podvrh. Navíc to nebylo poprvé, co se na území Severní Ameriky našly podivně velké kostry. Stalo se tak třeba poblíž Wellsville v New Yorku nebo v důlní vesnici El Paso v Mexiku. Lebky s rohy se ale našly jen v Sayre.

Oba profesoři svůj nález předali k dalšímu zkoumání do muzea ve Filadelfii, kde se ale jeho stopa ztrácí. Když se po několika desítkách let začali po lebkách shánět další vědci, nebyly k nalezení. Možná je někdo ukradl, možná je při ukládání jen špatně zařadili a dodnes čekají někde v zaprášeném koutě archivu na své další objevení.

Rohaté lebky jsou kvůli svému nejasnému osudu dodnes terčem nejrůznějších spekulací. Někteří je považují za podvrh, další v nich naopak spatřují důkaz o existenci neznámé lidské nebo přímo mimozemské rasy.

Existence ale jediné lebky, která však zmizela, neskýtá příliš důvěry. Mohlo jít třeba jen o ojedinělou mutaci?

Na to odpoví jen případy z aktuální současnosti.

V roce 2010 se objevila zpráva o 101 leté Číňance Zhang Ruifang z provincie Henan. Když jí bylo 100 let, začal jí růst roh na levé straně čela. Za rok vyrostl do velikosti šesti centimetrů a na pravé straně začal růst další. O rok později se objevila fotografie už s odpadajícím rohem.

Takové rohy nejsou vědě neznámé. Jde o kožní nádory, většinou nezhoubné, složené z keratinu, stejného materiálu, z jakého jsou např. nehty. Vznikají ze stejných příčin, jako jiné kožní nádory – ovlivnění kůže slunečnímu záření. Léčba je buď chirurgická, chemoterapií, a nebo radioterapií. Rohy tedy nerostou z lebky, ale z kůže.

Z tohoto důvodu jsou „rohaté lebky“ jen nesmyslem a žertem.

Podle:

• Stoleté Číňance vyrostl na čele kozí roh. iDnes, 11.3.2010. Online: http://revue.idnes.cz/stolete-cinance-vyrostl-na-cele-kozi-roh-ff0-/zajimavosti.aspx?c=A100311_150443_zajimavosti_nh
• Pictures of the day: 18 February 2011. Telegraph, 18.2.2011. Online: http://www.telegraph.co.uk/news/picturegalleries/picturesoftheday/8332937/Pictures-of-the-day-18-February-2011.html?image=4