Dá se žít bez jídla?

V souvislosti s návštěvou jistého Henri Monforta v ČR v roce 2012, se objevila řada oslavných článků o něm a o breathariánství.

Monfort byl předváděn pro své zázračné schopnosti, kdy kromě trvalého půstu téměř nespí, atd., v divadle i v ČTV Jaroslavem Duškem (1), a na dalších akcích. Podívejme se, s čím tento pán přijel.

Inedia (z latiny „půst“) je údajně schopnost žít bez jídla. Slovo bylo použito původně k popsání praktik v rámci katolické tradice, podle které někteří svatí byli schopni přežít delší dobu bez jídla a pití, případně jen z požívání hostií (eucharistie).

Breatharianismus je příbuzné pojetí, v němž zastánci tvrdí, že jídlo a případně i voda není pro člověka nezbytná, neboť lidé mohou žít pouze z prány (životní síly podle hinduismu), nebo, podle některých, z energie slunečního záření (podle Ayurvedy je sluneční světlo jedním z hlavních zdrojů prány).

Podle vědců i zdravého rozumu je „breathariánství“ potenciálně smrtelná pavěda, i když může dojít při vhodné krátkodobé aplikaci některých praktik (hladovky) k zdravotně pozitivním účinkům.

Nutriční věda ukazuje, že půst po delší době vede k vyhladovění, dehydrataci, a nakonec ke smrti. Sacharidy, tuky a bílkoviny jsou zdroje energie lidského těla. Není-li příjem kalorií, tělo spotřebovává své vlastní zásoby glykogenu, tělesného tuku a svalů.

Breathariáni naproti tomu tvrdí, že jejich tělo nedokáže konzumovat tyto zásoby během půstu.

Jen málo breatharianů se podrobilo lékařskému vyšetření během půstu, a i takové šetření se konalo tam, kde působili stejně zaměření lékaři, případně kontrola jejich půstu byla sporná nebo úplně podvodná. (2)

Jasmuheen

Jednou z nejpopulárnějších breathariánů je Jasmuheen (*1957), rodným jménem Ellen Greve, australská autorka knih o využívání prány. Prána podle jejích knih, přednášek a seminářů zajišťuje tělu dostatečnou výživu a může zcela nahradit jinak nezbytný přísun potravy a vody.
O sobě uvádí, že její DNA není tvořena dvěma ale šesti řetězci nukleotidů, čímž je uzpůsobena pro absorpci živin z vodíku. Podle BBC došlo nejméně ke třem úmrtím lidí, kteří se pokusili „žít z prány“ podle návodu v jejích knihách, ale Jasmuheen tvrdí, že nemůže být zodpovědná za činy svých stoupenců.

V roce 1999 se Jasmuheen zúčastnila několikadenního půstu, za účasti natáčení australskou televizí. Čtyři dny nepřijímala za pečlivé kontroly štábu i lékařky žádnou tekutinu ani potravu. Po 48 hodinách doktorka Beres Wencková prohlásila, že trpí příznaky akutní dehydratace a ztratila na váze šest kilogramů. I když tvrdila, že se cítí dobře, její zdravotní stav se zhoršil natolik, že pokus byl přerušen, aby nedošlo k ohrožení jejího života. Jasmuheen samozřejmě tvrdila, že podmínky pro příjem prány při natáčení nebyly vyhovující – rušná silnice v blízkosti natáčení znemožnila správný přísun prány. Je zajímavé, že to nevěděla před začátkem pokusu.

I když Jasmuheen tvrdí, že doma sama běžně nic nejí, při návštěvě jejího domu bylo však nalezeno plno běžných potravin, o kterém tvrdila, že je jen pro jejího manžela… (3)

Wiley Brooks

Wiley Brooks je zakladatelem Breatharianského institutu v USA.

Poprvé byl představen veřejnosti v roce 1980 v televizním pořadu That’s Incredible! (To je neuvěřitelné!)

Brooks tvrdí, že nemůže přijímat normální potravu, kvůli znečištění samotného jídla, vzduchu, lidí a „elektroznečištění“.

V roce 1983 byl pozorován u obchodu s hotdogy. Na to sdělil, že občas musí konzumovat cheesburgry a kolu, neboť je tak obklopen nezdravou kulturou a jídlem, že jeho zdravé tělo se s tímto nezdravým prostředím musí dostat občas do rovnováhy. Navíc jídlo od McDonald má zvláštní „základní frekvence“, a dietní kola je „tekuté světlo“, a tak je doporučuje pro začínající breathariány.

Brooksův Institut stanovil různé poplatky pro klienty, kteří by se chtěli naučit, jak žít bez jídla. Pohybují se od 100.000 USD s počátečním vkladem 10.000 USD až po 1 miliardu USD (pro miliardáře).

Hira Ratan Manek

Hira Ratan Manek (narozený 12. září 1937) tvrdí, že od 18.června 1995, žije pouze z vody a občas z čaje, kávy a podmáslí.

Manek tvrdí, že sluneční světlo je klíčem k jeho zdraví, a jeho inspirací jsou Mahavira, staří Egypťané, staří Řekové a domorodí Američané.

Jeho mnohodenní půst byl kontrolován v nemocnicích v Indii, samozřejmě lékaři, kteří patří do stejného ideového zaměření, např. dr. Shaha, který byl také zapojen do studia Prahlada Jani. (2)

Takové experimenty nebyly ověřeny jinými vědeckými nebo lékařskými pracovišti.

Závěr

Je zajímavé, že tito lidé své zázračné schopnostmi neučí a nepropagují v Africe, a v zemích, kde se trvale potýkají s nedostatkem potravy. Vyhladovělé a dehydrované africké dítě by zajisté nejlépe ocenilo rady, jak přijímat potravu ze vzduchu nebo ze Slunce, které tam svítí skutečně v nejvyšší míře. Škoda, že toto pan Dušek svému hostu neporadil…

Odkazy

(1) Hostem Jaroslava Duška je Henri Monfort – člověk, který žije nezávisle na jídle. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000054-henri-monfort/211251000470001/video/, Na počátku bylo světlo – Brethariánství aneb jak naše tělo může žít bez jídla. http://www.seaplanet.eu/index.php/souvislosti/18-sociologie-chovani/425-brethariastvi-bez-jisla-zivot-na-pocatku-bylo-svetlo, aj…
(2) Má Prahlad hlad? KPUFO.CZ, 31. 05. 2010, http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2010053103
(3) Podle: http://www.jasmuheen.com/, http://en.wikipedia.org/wiki/Jasmuheen