Zvláštnosti národních ideálů krásy

Podivujete se módě protáhlých lebek v minulosti? Komu se chtěli lidé podobat? Mimozemšťanům? Ale po světě jsou i podivnější praktiky… 

Pro mnoho žen v Indii jsou krásné šaty a šperky jedním ze způsobů, jak uctívat Boha.

Himba – jeden z afrických kmenů. Jaké je tajemství krásy místních žen? Ukrývá se v červeném krému, který pokrývá tělo i vlasy místních krasavic. Je vyroben z jasně červené, okrové vulkanické pemzy, rozetřené na jemný prach, smíchané s ručně utlučeným kravským mlékem a bylinami.


Amazonští Indiáni před příchodem Evropanů neměli oblečení. Ale zato měli bohatý výběr šperků: ušní, nosní a krční. Namísto oblečení své tělo bohatě malovali.

U žen z východní části Nepálu jsou nejoblíbenější náušnice. Klenoty v nosu mohou dosáhnout poměrně značných rozměrů a připojují se během jídla.


Indiánský kmen Auca byl považován za jeden z nejdivočejších a nejzuřivějších v Jižní Americe. „Auca“ znamená „divoký“, jak jim říká sousední indiánský kmen Kechua. Vše v jejich životě je prostoupeno násilím a brutalitou. Zabíjeli nejen cizí, ale i příslušníky svého kmene. Ale pro ně to bylo normální.

Tato dívka z kmene Fulani z Nigérie, prošla 10 kilometrů, aby se dostala na týdenní trh ve městě Torode. Její tvář „zdobí“ specifické jizvy, které tento kmen považuje za krásné. Jizvy se dělají speciálním ostřím. Do rány se pak vtírá uhelný prach, který zanechává na pokožce stopy jako po tetování. Ženy tohoto kmene se mohou svobodně rozhodnout, zda a jaké zkrášlování podstoupí.

Kmen Surma je jeden z nejméně známých afrických kmenů, žijících v Keni, Etiopii a Súdánu. Jedná se o velmi hrdý národ. Domnívají se, že cizincům poskytují velkou čest, když jim dovolí je vyfotit. Když k nim v roce 1980 přišli badatelé z SSSR, a oni se tak poprvé setkali s bílými lidmi, domnívali se, že jde o oživlé mrtvoly – zombie. Jeden z mála výdobytků moderní civilizace, který lidé kmene Surma přijali za svůj, byl samopal Kalašnikov. Díky němu chrání svůj dobytek.

Ženy z kmene Padaung, který se nachází v severní části Thajska, jsou známé svými nejdelšími šíjemi. Podle tradice už malým holčičkám dávají kolem krku kovové obruče a každý rok se přidává další.

Ženy tohoto indického kmene používají neobvyklé šperky v nose a mají zvláštní tetování na tváři.Starobylé tradice sice ustupují, ale ženy, starší 50 let, stále ještě nosí dřevěné zátky v nose.

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 402

error: Kopírování zakázáno!